strona głównainformacje o nasksięga gości / guestbookciekawe linkikontakt z nami
menu
Flat Coated Retriever
» Użytkowość
» Historia Rasy
» O rasie:Flat Coated Retri...
» Wzorzec Rasy
» Pielęgnacja
» Wystawy
Szczenięta 2017

Miot "T" 2017

Szczeniaczkowo 1 tydzie"

Szczeniaczkowo 2 tydzie"

Szczeniaczkowo 3 tydzie"

Szczeniaczkowo 4 tydzie"

Szczeniaczkowo 5 tydzie"

Szczeniaczkowo 6 tydzie"

Szczeniaczkowo 7 tydzie"

GALERIA

» FOTO-RELACJE
» FOTO-RELACJE: 2009
» FOTO-RELACJE: 2010
» DUB
» DUB - 2009
» DUB - 2010
» MAFIA
» MAFIA - 2009
» MAFIA - 2010
» DRAKA
» DRAKA - 2009
» DUKA
» DUKA - 2009
» DUKA - 2010
» FRANIA - 2009
» TUŚKA

Współpracujemy

subskrypcja nowości
Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie, dopisz tutaj swój adres email.

dopisz wypisz
Należymy do:

  
  

 

» jeste w dziale: Flat Coated Retriever » O rasie:Flat Coated Retriever

Artyku przeczytano: 17404 razy.

Flat coated retriever

Flat Coatet Retriever – FCR - gładkowłosy aporter, to jedna z sześciu ras retrievera. Rasa powstała ok. 1840 roku ze skrzyżowania St. Johons(nowofundland), seterów, pudli oraz spanieli. Stworzono w ten sposób dwa typy psa: -pierwszy o sierści kręconej; -drugi o sierści falistej; I te zwane Wavy Coated Retiever stały się protoplastami obecnego FCR.

Pierwsze Wavy Coated były grubokościste i posiadały matowy, często wełnisty włos, co powodowało podtapianie psa w czasie aportu z wody. Ceniono, więc sierść śliską, prostą, delikatną jedwabistą. Za podstawowe umaszczenie uważano czarne, chociaż w miotach trafiały się szczenięta o kolorze brązowym wg.wzorca- wątrobianym. W 1864 roku po raz pierwszy pokazano psa wyglądem przypominającego dzisiejszego Flata, który był wynikiem dalszych krzyżówek z seterami.

Hodowca S.Shirley w 1880 roku skrzyżował Flaty z Collie, co można zauważyć po specyficznym kształcie głowy, charakteryzującym się minimalnym stopem. Nie chodziło o zmianę kształtu głowy, lecz o szatę, czyli uzyskanie prostego włosa. Inna hipoteza mówi o tym, że na kształt głowy i siłę chwytu przy zbieraniu ciężkich aportów np. zająca, wpłynęło skrzyżowanie z borzojem. FCR-a stworzono jako psa aportującego między innymi z wody, dlatego starano się uzyskać szatę pozbawioną podszerstka i lekką budowę ciała. Rasę zarejestrowano w 1898r w księdze hodowlanej Kennel Club.

W latach 1865-1910 Flaty przeżywały swój złoty wiek. W ojczyźnie zwane również były psami gajowego od nazwiska hodowcy H.Hulla. Po latach wielkiej popularności Flaty zostały wyparte przez labradory i goldeny. Dopiero w roku 1960 Flat wrócił do łask.

Obecny Flat Coated Retriever to pies: szybki; mocny, ale z lekką budową; czarny (nie jednokrotnie z odcieniem burgunda), rzadko wątrobiany o błyszczącej sierści; piórach na łapach i ogonie; oczach o kształcie migdałowym brązowych; uszach małych, płasko opadających; delikatnej głowie, ze słabo zaznaczonym stopem. W Wielkiej Brytanii mówi się o nim (Wagging Tail) falujący ogon, a to ze względu na swą radość życia, manifestowaną merdającym cały czas ogonem i przyklejonym uśmiechem do mordki. Jest psem inteligentnym i posłusznym, świetnie współpracuje z człowiekiem, co powoduje, że wychowanie go nie przysparza trudności. Jak każdy pies myśliwski potrzebuje ruchu i ćwicze", uwielbia pływać i aportować, ma również bardzo dobry węch. Lubi przebywać w towarzystwie dzieci, dlatego często pracuje jako psi terapeuta.


Zakaz kopiowania, rozpowszechniania czci lub caoci bez zgody redakcji wortalu Flat Coated Retriever.

Dodaj komentarz / przegldaj komentarze

Komentarzy do artykuu: 2.

komentarze:
2015-01-25 4:27 BASIA

FLACIK- NAJMILSZY , SZALONY ,PRZYJACIEL


2011-04-10 17:45 timorek

kocham tą rase sa piekne i madre artykul byl bardzo wyczerpujacy i ciekawy


Wszelkie prawa zastrzeżone © YES24.PL - Produkcja, pozycjonowanie stron internetowych | System CMS | Wortale tematyczne | zaloguj

statystyka